Gayrimenkul danışmanlarının alması gereken 11 eğitim 

Gayrimenkul sektörüne atıldınız ve gayrimenkul danışmanı ya da emlakçı oldunuz. İsmine ne derseniz deyin. İşinizi yapıp para kazanmak için kendi çözümlerinizin yeterli gelmediğini göreceksiniz. Eğer şanslıysanız danışman koçu ya da bir eğitimciyle çalışan bir ofise denk gelmiş olabilirsiniz. Ama bu ofisler sayıca bir elin parmaklarını geçmez. Kurumsal bir marka çatısı altında çalışıyorsanız markanızın eğitimlerinden faydalanıyorsunuzdur, ama satış ve danışman koçunuz olsa da, markanız pek çok eğitim düzenlese de ileri gitmek için katılmanız gereken eğitimler var.

1. Farkındalık eğitimi

Kişisel gelişim eğitimleri gayrimenkul sektörü için önemlidir. Özellikle farkındalık eğitimleri. Kendi sınırlarınızı, hayata bakışınızı etkileyen kalıpları öğrendiğinizde başkalarının hayatına ve algılarına saygı ve sabır göstermeyi daha kolay öğrenirsiniz. Ki bir gayrimenkul danışmanını başarılı yapan şeylerden biri karşısındaki anlamasıdır. Sağlam bir farkındalık eğitiminden, hayata bakışınız değişerek ve büyümüş yetişkin olmuş olarak çıkarsınız.

2.Öfke yönetimi ve duygusal kontrol eğitimi

Stres seviyesi bu kadar yüksek bir işte, hele de bizim gibi kanı kolayca kaynayan bir halk için vazgeçilmez bir eğitimdir. Birisine yanlış davranışları için kızmakla, bağırıp çağırıp olayları içinden çıkılmaz hale getirmek ya da ters bir şey yapan herkesten intikam almaya çalışmak, missilleme yapma isteğiyle dolup taşmak başka şeydir. gayrimenkul eğitimleri

3. Sözlü sözsüz iletişim eğitimi

Ama şu klişe “kollarınızı bağlayınca kendinizi kapatırsınız” benzeri beden dili eğitimlerden değil. Gerçek bir iletişim eğitimi. Çünkü işinizin %90’ı iletişim kurmakla ilgili. Hele dijital iletişimin kodlarını mutlaka öğrenmelisiniz. En çok parlatmanız, geliştirmeniz gereken beceriniz iletişim becerinizdir. Aklınızdan çıkarmayın.

4. Bütçe yönetimi eğitimi

Gayrimenkul danışmanları istikrarlı bir gelire sahip olmakta zorluk çekerler. Bir anda çok büyük rakamlar ceplerine girerken bir kaç ay iş yapmadan geçirdikleri olabilir. Gelirlerini istikrarlı hale getirene kadar en iyi öğrenmeleri gereken şey, istikrarsız gelirlerini, istikrarlı giderleriyle denkleştirmeyi öğrenmektir.

5. Tapu kavramları, harita ve imar planı okuma eğitimi

Tapuya baktığınızda gördüğünüz başlıkların ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, bir haritaya ya da bir imar planına baktığınızda orada yazan 1/5000 ölçeğinin, parsellerin üzerindeki dairelerde yazan rakam ve harflerin ne anlama geldiğini okuyamıyorsanız vay halinize.

6. Kıymetli evrak ve gayrimenkul hukuku eğitimi

Düzenlediğiniz her evrakın hukuken geçerli olması için belli şartları karşılaması gerekiyor. Ofisleriniz size bu evrakları matbu olarak verse de doğru şekilde doldurmadığınız evraklar ve formlar yasal olarak geçerli olmuyor maalesef. O yüzden hukuk eğitimi şart. En azından basit kıymetli evrak öğrenmeniz gerekiyor. Bir kaç saatlik bir kıymetli evrak hukuku semineri gayrimenkul danışmanları için hayat kurtarıcı olabilir.

7. Sosyal medya eğitimi

Her bir danışman kendisi için bir sosyal medya uzmanı işe alamayacağına göre kendiniz çalışıp öğrenmelisiniz. Ben harika yapıyorum o işi, facebook takipçim 2.000’i aştı demeyin. Sosyal medya yepyeni bir iletişim dili. Artık bu mecradan kaçışınız yok. Hem ucuz hem de ulaşabileceğiniz kitle inanılmaz kalabalık. En profesyonel şekilde kullanmalısınız.

8. Kişisel imaj eğitimi

İletişim eğitimlerinin içinde bazen yer almasına rağmen, benim tavsiyem hem kişisel hem kurumsal imaj eğitimini ayrıca almanız. Cilalı imaj devrinde yaşadığımızı unutmamak lazım

9. Sunum teknikleri ve sahne duruşu eğitimi

Her gün her müşterinize sunum yaptığınızı ve aralıksız sahnede olduğunuzu düşünürsek gayrimenkul danışmanları için kaçınılmaz bir eğitim olduğunu farkedeceksiniz

10. Satış teknikleri ve müzakere eğitimleri

Para kazanmak istiyorsunuz değil mi? Öyleyse sizden daha iyi bilen birinden teknik öğrenmenin sizi nerelere taşıyacağını bir düşünün. Satış doğuştan gelen bir yetenek değil. Öğrenilip geliştirilen bir beceri. Sık sık üzerinde çalışmalı, eğitimlerine mutlaka katılmalısınız. Müzakere ise her gün her dakika uğraştığınız, antrenman yapılması gereken bir konu. Çalışmadan dinamiklerini öğrenmeden başarılı olmanız çok zor.

11. Motivasyon eğitimi

Stres dolu bir ortamda sürekli koşturarak yaptığınız işinize bir ara vermek için ideal. Her gün kendimizi harika ve enerjik hissetmemiz mümkün değil. İşte öyle günlerde ne yapacağımızı, nasıl motivasyon geliştireceğimizi öğreten eğitimler olduğunu bilmek rahatlatıcı değil mi?

Katıldığınız her eğitimin sizi ileri götürdüğünü hissedebilmeniz için, uygulamanız gerektiğini unutmayın. Uygulanmayan eğitim sadece size kısa süreli motivasyon kazandırır. Merak edip öğrendiğiniz, öğrendiğinizi uygulamaktan zevk aldığınız günler dilerim 🙂

“Gayrimenkul danışmanlarının alması gereken 11 eğitim ” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s